יום רביעי, 30 בנובמבר 2011

חזון מערכת החינוך באשדוד

"מערכת החינוך בעיר תבלוט בעשייתה ותהיה פורצת דרך בתחום זה. הצטיינות, שוויוניות, הישגיות וערכיות, הם הערכים המרכזיים אשר ילוו את מדיניות החינוך בעיר, מן הגן ועד האוניברסיטה" (מתוך חזון מערכת החינוך באשדוד).

חזן מערכת החינוך באשדוד הוא הסמן הימני, מתווה הדרך, לפעילות כולה במערכת החינוך בעיר.
העוסקים במלאכת החינוך בעיר מחוייבים לחזון זה ומרכזים את מאמציהם בהתאם אליו.
בחזון ארבעה יסודות מרכזיים: הצטיינות, שוויוניות, הישגיות וערכיות. מהם נגזרות כל הפעילויות של מערכת החינוך לאורך הדרך, כגון: חלוקת המשאבים, פיתוח תוכניות חינוכיות חדשות, בחינת פרמטרים ומדדים ועוד.

הצטיינות
מה זו בעצם "הצטיינות"?: ההצטיינות נוגעת בהישגים לימודיים, אך לא רק בהם, אלא גם באפשרות של כל אחד ואחת להצטיין בתחום בו הם טובים. הצטיינות היא ערך בפני עצמו.
בעבר נהוג היה להשקיע את כל המשאבים בילדים הנמצאים בתחתית מדד ההישגים ולדחוף אותם מלמטה על מנת שיתקדמו - הגישה שלנו היא גישה שונה. אנחנו מאמינים שדווקא ההשקעה והדחיפה של המצטיינים, תניב את התוצאות אליהן ניסו להגיע בעבר: קידום והצטיינות כלל התלמידים במערכת החינוך ובמגוון תחומים, הצלחתם כתלמידים ובהמשך, כבוגרים המממשים את הפוטנציאל הגלום בהם וכדו' - כל זאת על ידי מתן משאבים נכונים והשקעה נכונה בקבוצה מצטיינת כמנוף לשאר התלמידים.
גישה זו הוכחה זה מכבר במחקר אקדמי שנערך באשדוד. המחקר הראה כי קבוצת המצטיינים בביה"ס היא הסמן הימני לשאר התלמידים ולנורמות הנהוגות בביה"ס, והם אלו שמושכים אחריהם למעלה את שאר התלמידים, כולל את החלשים ביותר. ומכאן שאנו נוהגים בהתאם לגישה זו, כמובן שבמינון המתאים, ומוודאים שלא יהיו אליטיסטים מול חלשים – אלה רק אליטיסטים. ומכאן שאנו מטפחים את ערך זה כערך בפני עצמו.

שוויוניות
ערך השוויוניות הוא הערך המשלים להצטיינות, זאת בניגוד לחשיבה האומרת שהשוויוניות מנוגדת להצטיינות. ואני אסביר: ניתן לטפל רק במצטיינים, וכך להגדיל את הזכיות והפרסים של התלמידים ושל מערכת החינוך בעיר, אך בדרך זו נקדם רק אחוז קטן מהתלמידים.
לאור המבנה הדמוגרפי הקיים באשדוד, אנחנו חושבים שראוי לדאוג לעתידם של כל הילדים, וזאת על ידי מתן הזדמנויות שוות לכולם להצליח ולהצטיין.מכאן, שהשוויוניות מהווה ערך חשוב וכלי לשיפור כלל מערכת החינוך באשדוד, והיא עומדת כנר לנגד עיניינו.

הישגיות
אנחנו רואים את תפקידנו, העוסקים במלאכת החינוך, להכנת התלמידים ליציאה לחיים הבוגרים ברגל ימין בצורה טובה ומיטבית. ובשל כך, כשאנחנו מדברים על "הישגיות", אנחנו לא רק מתכוונים לתוכנית הפדגוגית הפועלת כמערכת המדידה הארצית האובייקטיבית הקיימת במדינת ישראל - שבה, אגב, אנו מצליחים יפה מאוד, ולא רק באחוזי הבגרות הממוצעים ביחס לערים נוספות בארץ בהם הגיעו 8 מתוך 12 בתי ספר על יסודיים לממוצעים של מעל 90% זכאות לבגרות, אלא אנחנו עוסקים גם באיכות התעודה. והכוונה בכך היא שמקצועות כמו מתמטיקה, פיסיקה, אנגלית - מקצועות אשר פותחים לתלמידים דלתות לעתיד טוב יותר כשיגיעו לאקדמיה וישתלבו בעבודה כבוגרים - יגיעו ליותר ויותר תלמידים ובכך יאפשרו למספר רב יותר של תלמידים להתחיל את חייהם ברגל ימין בטוחה ומוצלחת.
בנוסף, הישגיות יכולה להיות גם בצד האקדמי, וכמערכת חינוך הרואה חשיבות רבה בהשתלבות בוגריה בלימודים אקדמים, אנו רואים עצמנו מחוייבים לקדם את כל אחד ואחת מהתלמידים ולאפשר להם להשתלב בצורה מיטבית באקדמיה - כל זאת, כמובן, לפי היכולת האישית ותחומי העיסוק השונים המעניינים כל אחד ואחת מהם.
לאחרונה ניתן לערך זה, ערך ההישגיות, ביטוי מוחשי בדמות זכיות והוקרות של תלמידים ובוגרים מאשדוד בתחומים שונים. למשל: הישגים לאומיים ובינלאומיים בשח-מט, הצלחה בינלאומית בתחום הקולנוע, הריקודים ובתחום האמנות ועוד.

»  לרשימת הפרסים וההצטיינויות של העוסקים והלומדים במערכת החינוך באשדוד

ערכיות
אנחנו מאמינים שבעידן הפוסט-מודרני, בו הסביבה מחנכת לאגוצנטריות, נדרש ממערכת החינוך לאזן את תהליך זה, ולאפשר לתלמידים לרכוש ערכים ומושגים חברתיים-ערכיים למען יהיו בוגרים התורמים לחברה ולסביבה. ההשקעה בתלמידים בעלי ערכים יהודיים, ציוניים וחברתיים להם שורשים למדינת ישראל, ודאגה לזולת חיונית לא פחות מההשקעה בתלמידים מצטיינים המגיעים להישגים, ואף הכרחית לתפקוד מיטבי של התלמידים.
בשנים האחרונות אנו מזרימים למערכת החינוך בעיר משאבים וכספים רבים, מפתחים תוכניות ומסגרות חינוכיות ופועלים לחינוכם של התלמידים לערכים - מתוך האמונה שזו הדרך הנכונה עבוד תלמידנו.
אלפי תלמידים, מכל שכבות הגיל, פעילים על בסיס שבועי והתנדבותי במסגרות חינוכיות-ערכיות כחלק ממערך המעורבות החברתית בעיר (כ-25% מכלל התלמידים בעיר). ואלפים נוספים, ממוסדות החינוך העל יסודיים, לוקחים חלק בפעילויות הכנה לגיוס לצה"ל, בהם ניתן דגש על החינוך לערכים ועל הגברת המוטיבציה לשירות צבאי משמעותי ואיכותי.

אנחנו מאמינים שארבעת היסודות המשלימים בחזון מערכת החינוך באשדוד, יאפשרו לחנך ולגדל ילדים מאוזנים ומצליחים, זאת בשל שילובם של ארבעת יסודות המשלימים אחד את השני והגורמים למערכת החינוך באשדוד להיות מהמצטיינות בארץ.

בברכה,
יהודה פרנקל
הממונה על החינוך באשדוד

2 comments:

  1. אנונימי15/8/13

    טוב מאוד
    דויד שושן

    השבמחק